PZP na motocykel je pre motorkára nevyhnutné!

Každý motorkár sa musí poistiť

Ako dlho ste neprevetrali váš motocykel, pretože stále hľadáte vhodné povinné zmluvné poistenie? Prípadne ho nezákonne prevetrávate? Tak by ste si mali dať pozor, aby ste na to nedoplatili. Povedzme si skúsenosť jedného motorkára, ktorý na to doplatil.

S kamarátmi máme jednu vášeň – motorky. Keďže bývame v odľahlejších častiach Slovenska, poistenie motorky nám neprišlo ako niečo, čo by sme potrebovali. Veď policajtov sme tu videli naposledy pred niekoľkými rokmi a keď si vezmeme fakt, že jazdíme hlavne po poľných cestách, tak to náš pocit bezvýznamnosti len umocňovalo. Ako inokedy, jedného pekného slnečného dňa sme sa vybrali naše mašinky prevetrať, no tento deň sa odlišoval od iných tým, že sme odišli s vybrakovanými peňaženkami. Bolo to preto, lebo v ten deň sme sa stali „obeťami“ policajnej kontroly. Po prvýkrát sa nám stal, že chceli doklady od vozidla a vrátane nich aj doklad o pzp, čo sme samozrejme nemali. Tak sme si, ľudovo povedané, zarobili. Prečo si teda uzatvoriť poistku? Aby ste nemuseli jednorazovo platiť toľko, koľko by ste zaplatili za niekoľko rokov poistenia.

Štefan, 26 rokov

Kde urobil pán Štefan chybu? Už len v tom, že poistenie motorky nepovažoval za dôležité, pretože nebýva práve vo frekventovaných častiach nášho územia. Totižto miesto, kde bývate, neznamená, že sa policajnej kontrole vyhnete. Príslušníci Policajného zboru majú právo vás o doklady požiadať vždy, keď vozidlo používate. Zdráhanie, prípadne vyhováranie sa, môžu vašu situáciu len zhoršiť, ak daní pracovníci nie sú z kruhu vašich známych. Ak chcete toto riziko podstúpiť, pretože si myslíte, že by vás to stálo veľa peňazí, tak sa mýlite. Boli ste sa už pýtať, koľko by ste za vaše poistenie dali? Boli to veľmi vysoké sumy? Ak áno, tak ste klopali na nesprávne dvere. V tomto článku vám poradíme, kde zohnať najlacnejšie PZP na motocykel.

Najlepšie PZP na motocykel môže byť zároveň aj najlacnejšieNajlacnejšie PZP na motocykel

Rozhodli ste sa jednotlivé ceny PZP na motocykel zisťovať osobne? Tak svoje rozhodnutie zvážte ešte raz, pretože je to veľmi stratový spôsob. Nielen čo sa týka financií, ale aj vášho času. Čo tak vyskúšať poistenie online? Uzatvorenie poistky online vám ušetrí mnoho času. Tak prečo ho aspoň nevyskúšať? Najlacnejšie PZP na motocykel získate aj na Uzavripzp.sk, čo je stránka zaoberajúca sa špeciálne povinným zmluvným poistením nielen motorky, ale aj iných typov vozidiel. Takže ak potrebujete poistiť aj iný typ vozidla, táto stránka vám určite pomôže.

Ak ste spočiatku voči nami odporúčanej stránke skeptickí, možno vás poteší, že mnoho žiadateľov si našli to najlacnejšie poistenie na motocykel práve vďaka nej. Stránka funguje na základe porovnania cenových ponúk viacerých poisťovní. Na základe čoho sa teda vypočítava cena za poistenie motorky?

Poistka a výpočet ceny

Poistka na motorku je ľahko vypočítateľná, pretože výpočet nerobíte vy. Stačí, ak si otvoríte formulár vyplníte niekoľko údajov, na základe ktorých sa vygeneruje cena poistenia motocykla. Možno vás poteší, že výpočet je nezáväzný, pokiaľ priamo v porovnaní nepožiadate konkrétnu poisťovňu o to, aby s vami uzatvorila zmluvu o poistení. Takže zisťovať ceny tohto poistenia si môžete aj z obyčajnej zvedavosti.

Aké údaje treba do tohto formulára zapísať? V prvom rade, ak neviete všetky údaje o vašom motocykle naspamäť, prichystajte si technický preukaz, pretože budete potrebovať údaje ako je:

 • výkon a objem motora,
 • najväčšia prípustná hmotnosť,
 • prevádzková hmotnosť,
 • továrenská značka a model motocykla,
 • rok výroby,
 • ako aj približný počet kilometrov najazdených za rok.

Okrem toho je potrebné zadať aj niekoľko údajov o vás, ako:

 • dátum narodenia,
 • dátum získania vodičského oprávnenia, ako aj jeho sériové číslo,
 • či ste už niekedy spôsobili nehodovú udalosť a ako dlho ste už bez nehody.

Dôležité je zadať aj to, či:

 • je v súčasnosti váš motocykel momentálne poistený niekde inde,
 • odkedy chcete aby poistenie platilo,
 • či máte účet v OTP banke
 • alebo dieťa do 15 rokov

a iné detaily, ktoré môžu ovplyvniť cenu v jednotlivých poisťovniach.

Čo nasleduje ďalej…

Po vypísaní všetkých potrebných údajov získate výpočet viacerých poistiek. Z toho jedna bude určite tá najlacnejšia a prídete na to, že jednotlivé poistky sa odlišujú aj v stovkách eur! Okrem toho, zákonná poistka na motorku online ušetrí niekoľko hodín vášho času, ktoré by ste trávili chodením po pobočkách a zisťovaním cenových ponúk.

Ak sa vám niektorá ponuka z výpočtu zapáči, môžete o ňu požiadať jednoduchým kliknutím na danú ponuku. Budete musieť vypísať ešte niekoľko údajov vrátane mailovej adresy, na ktorú vám bude odoslaný návrh a podmienky zmluvy, údaje na zaplatenie poistného, ako aj dočasná zelená karta, ktorú musíte mať vždy pri sebe, ak vozidlo používate a ktorá dokazuje, že máte poistenie uzatvorené. Je však platná len 30 dní, počas ktorých musíte zaplatiť poistné. Po zaevidovaní platby vám bude poštou odoslaná originál zelená karta, s ktorou môžete používať váš motocykel aj za hranicami Slovenskej republiky. Nezabúdajte, že tento doklad je pri kontrole veľmi dôležitý!

PZP na motocykel je veľmi aktuálnou témou, ale dobré je si prečítať aj ako to chodí v zahraničí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *