Refinancovanie úveru – dôležité fakty

Refinancovanie úveru Vám vylepší Vašu finančnú situáciuPráve ste si uvedomili, že bremeno, ktoré nosíte kvôli viacerým pôžičkám, je na vás priveľké? Úplne to chápeme, pretože pamätať si viacero dátumov, viacero rozdielnych čiastok na splatenie, ako aj samotný fakt, že dlžíte viacerým spoločnostiam nie je nič príjemné. Bankové, ako aj nebankové spoločnosti už dávnejšie uviedli na trh produkt, ktorý sa nazýva konsolidačná pôžička, čo je to isté ako konsolidácia úveru, refinancovanie úveru či refinancovanie pôžičky. Väčšina si ich zvolí aby pri svojej pôžičke platili výhodnejší úrok. Poskytuje konsolidácia úverov skutočne výhodnejšie úroky? Dočítate sa nižšie.

Koho požiadať o lepšie podmienky?

Refinancovať môžete s bankovými, ale aj nebankovými spoločnosťami. Pritom v súčasnej dobe už dávno neplatí, že nebankové spoločnosti patria k nedôveryhodným. Hlavne nie tie, ktoré obdržali licenciu. Refinancovanie úveru s licencovanými spoločnosťami umožňuje aj stránka, ku ktorej sa ľahko dostanete po otvorení vyznačeného odkazu. Okrem toho vám poskytne viac užitočných údajov a názorov na túto tému.

Konsolidačná pôžička vám môže byť poskytnutá bankovými aj nebankovými spoločnosťami. Spomedzi bankových spoločností sa môžete obrátiť napríklad na Poštovú banku, ktorí vám dokážu zvýhodniť splátky za pôžičky až o 55 eur mesačne! Okrem nej môžete refinancovať prostredníctvom Slovenskej sporiteľne, VÚB, Unicreditu, ČSOB, Zuno a spomedzi nebankových spoločností je konsolidačná pôžička možná napríklad u Cetelemu, Slovenskej požičovne a mnohých ďalších.

Konsolidácia úverov je porovnateľná s obyčajnými dlhodobými pôžičkami, čo sa týka výšky poskytnutej sumy. Pri refinancovaní môžete žiadať aj o viac ako 100 000 eur, no niektoré spoločnosti sú limitované maximálne na 60 000 eur.

Možno sa stretnete aj s takým poskytovateľmi, ktorí nie sú natoľko medializovaní, aby ste im verili, ale ich podmienky vám prídu veľmi výhodné. Aby ste naozaj vedeli, či im veriť alebo nie, stačí, ak si pozriete zoznam licencovaných spoločností na stránke Národnej banky Slovenska.

Kedy sa rozhodnúť pre refinancovanie úveru?Kedy požiadať?

Konsolidácia úverov nemusí byť vždy najlepším riešením. Hoci možno máte viacero pôžičiek a už vás to doslova otravuje. Lenže konsolidácia úverov v nesprávnej chvíli môže zapríčiniť, že budete oveľa viac stratový, akoby to bolo v prípade splácania jednotlivých pôžičiek samostatne.

Kedy teda môže byť konsolidačná pôžička najpomocnejšia? O refinancovanie úveru požiadajte buď tesne pred ukončením doby fixácie alebo po ukončení doby fixácie vašich pôžičiek. Samozrejme, vystihnúť túto dobu u všetkých pôžičiek naraz je veľmi ťažké a úplne ideálne by bolo, kebyže majú všetky vaše pôžičky rovnakú dobu konca fixácie. Ak spoločnosť, u ktorej máte pôžičku, zistí, že sa vám blíži koniec doby fixácie, pošlú vám návrh na nové obdobie fixácie. V ňom vám buď ponúknu nový, výhodnejší úrok alebo ostatnú na rovnakom úroku alebo, v prípade nepriaznivých podmienok sa môže úrok znevýhodniť. To sa však stáva veľmi zriedkavo. Vy budete mať následne dostatok času na to, či tento návrh prijmete a teda budete pokračovať v splácaní bez konsolidácie alebo ho odmietnete a rozhodnete sa pre konsolidačnú pôžičku.

Aký je princíp?

Konsolidačná pôžička spája vaše súčasné úvery do jedného. To znamená, že už si nemusíte pamätať, kedy, komu a koľko zaplatiť. Pritom každá pôžička má iný úrok. Konsolidácia úverov vám ponúkne jeden úrok, jeden dátum splatnosti, s jednou čiastkou a výhodnejšou dobou splatnosti, a to tým že nebudete splácať viacero úverov, ale už len jeden. Ak požiadate o refinancovanie úverov a to vám bude schválené, spoločnosť, ktorú ste požiadali, vyplatí všetky úvery, ktoré si žiadate konsolidovať. Potom sa stávate dlžníkom už len tej jednej spoločnosti a na ostatné môžete zabudnúť.

Pozorne si prepočítajte výšku všetkých poplatkovPredtým ako požiadate…

Ak vás ponuka refinancovania zaujala, chápeme vás. Je veľmi lákavé nemať viacero pôžičiek, ale iba jednu. Avšak konsolidačná pôžička nemusí byť vždy výhodná. Možno vám ponúka výhodný úrok a po prepočte vám vyjde, že pri výslednej splatenej sume by ste ušetrili oveľa viac, ako pri splácaní všetkých pôžičiek zvlášť, ale nezabúdajte na jeden fakt. Konsolidačná pôžička je spojená aj s inými poplatkami, ktoré síce nemusia byť povinné pri všetkých spoločnostiach, ale treba s nimi počítať. Ide o tieto poplatky: poplatok za vyčíslenie dlhu v starej banke (od 7 do 120 eur), poplatok za sprostredkovanie refinančnej pôžičky (naznačuje sa nízkym percentom z požičanej sumy, no v konečnom prepočte môže predstavovať aj stovky eur), nový posudok znalca v prípade ručenia nehnuteľnosťou (aj cez 100 eur), poplatok za vydanie súhlasu so zápisom záložného práva (od 15 do 125 eur).

Ako požiadať?

Konsolidačná pôžička vám ponúka viacero spôsobov, ako o ňu požiadať. Môžete tak urobiť na internete, telefonicky alebo priamo v pobočke bankových alebo nebankových spoločností (ak ich majú). Ak máte radšej súkromie, tak v pohodlí domova a v 100% anonymite môžete požiadať pomocou internetu.

Refinancovanie úveru je ústrednou témou aj tohto článku na Etrend. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac informácií, neváhajte si na neho kliknúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *